Співпраця

Туркменістан визнав Україну як незалежну державу 20 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між двома країнами були встановлено 10 жовтня 1992 року. У 1995 році відкрилися посольства України і Туркменістану в столицях двох держав – Києві та Ашхабаді.

Україну і Туркменістан пов'язують спільне історичне минуле, близькість інтересів в становленні молодих незалежних держав, дружба українського і туркменського народів.

flags_turkmenistan_ukraine_010213

Відносини між обома країнами традиційно носять дружній характер. Практично щороку проходять зустрічі та переговори на різних рівнях. Такі зустрічі і ділові контакти проходять не тільки в рамках двосторонніх візитів, а й в ході проведення різного роду міжнародних форумів, самітів, нарад, зокрема, під егідою ООН тощо. Регулярними є контакти між президентами держав.

22-23 березня 2005 року відбувся візит Президента України В.А. Ющенка до Туркменістану. Напередодні візиту – 20 березня 2005 року Посол України в Туркменістані Віктор Анатолійович Майко вручив Вірчі Грамоти Голові Меджлісу Туркменістану О.А. Атаєву.

В ході переговорів на вищому рівні Президенти В.А. Ющенко і С.А. Ніязов відзначили взаємну зацікавленість у поглибленні політичного і культурного діалогу.

Туркменський лідер наголосив на необхідності розширення рамок традиційного формату співпраці у військово-технічній та гуманітарній сферах, в тому числі освіті. Зазначив схожість позицій України і Туркменістану з ключових питань міжнародної політики, зокрема, в питаннях боротьби з тероризмом, забезпечення миру і безпеки на двосторонній і багатосторонній основах, а також шляхом тісної взаємодії з міжнародними організаціями.

Президент України заявив про бачення великих перспектив для подальшої співпраці і висловив упевненість в тому, що уряди двох країн реалізують досягнуті домовленості вже найближчим часом.

26–27 жовтня в Туркменістан відбувся візит Прем'єр-міністра України Ю.І. Єханурова. В ході переговорів Прем'єр-міністра України Ю.І. Єханурова з Президентом Туркменістану С.А. Ніязовим обговорювалися питання щодо поставок на Україну туркменського природного газу, торгово-економічного співробітництва, будівництва українськими компаніями інвестиційних об'єктів у Туркменістані, військово-технічного співробітництва, співпраці в культурно-гуманітарній та консульській сферах.

Сторони також домовилися про проведення в 2006 році Днів культури України в Туркменістані та Днів культури Туркменістану в Україні.

Крім того, Прем'єр-міністр України Ю.І. Єхануров запропонував Президенту Туркменістану С.А. Ніязов збільшити кількість студентів, які навчатимуться у ВНЗ України за рахунок державного бюджету на 14 осіб (в честь 14-ї річниці Незалежності Туркменістану), понад встановленої квоти – 19 чол. Ініціатива була схвально сприйнята туркменською стороною.

Всі домовленості, які були досягнуті з дня встановлення дипломатичних відносин між Україною і Туркменістаном, знайшли своє втілення в договірно-правовій базі. Сучасна договірно-правова база двосторонніх відносин нараховує 95 діючих документів (в т.ч., міждержавні, міжурядові, міжвідомчі та міжрегіональні), що дає можливість розвивати взаємовигідне співробітництво у всіх сферах.

Взаємовигідним є співпраця в інвестиційній сфері. Проекти, які здійснюються українськими фахівцями на туркменській землі, допомагають успішно реалізовувати актуальні завдання економічного розвитку Туркменістану. Помітними проектами будівництва за участю України в Туркменістані є сотні кілометрів газопроводів, потужні компресорні станції, мости, тунелі і багато інших об'єктів.

Останнім часом активно розвиваються і зміцнюються українсько-туркменські гуманітарні зв'язки. Одним з яскравих прикладів цього є зацікавленість туркменської молоді в отриманні освіти у ВНЗ України. У травні 2001 року між Україною і Туркменістаном було підписано угоду про взаємне визнання дипломів, вчених звань і наукових ступенів.

У Туркменістані упродовж кількох років успішно діє Товариство дружби «Україна-Туркменістан», створене з метою зміцнення і подальшого розвитку дружніх зв'язків між двома країнами, що мають глибоке історичне коріння і добрі давні традиції. 9 квітня 2006 року відбулося його чергове засідання. Приємно, що засідання Товариства співпало з днем народження великого українського поета Т.Г. Шевченка, який вніс своєю творчістю особливий внесок у справу зміцнення братерських зв'язків українського і туркменського народів. В ознаменування цієї дати учасники зустрічі поклали квіти до підніжжя пам'ятника класику української літератури, встановленого в історичному центрі Ашхабада.

При Посольстві України в Туркменістані успішно працює українська недільна школа. Багато з її колишніх слухачів зараз є студентами вищих навчальних закладів України, набуваючи освіту українською мовою. На сьогоднішній день в школі навчаються близько 160 громадян Туркменістану, значна частина з яких має українське походження.

На зовнішній арені інтереси України і Туркменістану в чому схожі, а з деяких питань збігаються. Підтвердженням цьому є традиційна підтримка один одного в міжнародних організаціях, таких як ООН і ОБСЄ.